Azmin Yarattığı Adam Jack Ma (Başarı Hikayeleri)
Jack Ma'nın Başarı Hikayesi
Jack Ma'nın Başarı Hikayesi

Azmin Yarattığı Adam Jack Ma (Başarı Hikayeleri)

Başarı Hikayeleri kategorimin bu yazısında size  Alibaba Group‘un kurucusu ve başkanı olan Jack Ma ’dan bahsedeceğiz. Jack Ma’nın başarısını anlatabilmek için tüm hayatını gözden geçireceğiz. Öncelikle iş yaşamına başlayana kadar olan hayatına göz attıktan sonra, kariyerindeki mihenk taşlarını inceleyeceğiz.

Başarı Hikayeleri Jack Ma
Başarı Hikayeleri Jack Ma

Jack Ma , Alibaba’yla biliniyor, ama hayatında başka birçok başarı ve başarısızlık var, bunlara değineceğiz. Yazımızı okumayı bitirdiğinizde, dünyanın en başarılı iş adamlarından biri olan Jack Ma hakkında size fayda sağlayacak bilgiler edinmiş olacaksınız. Jack Ma’nın hayatından ilham ve ders alıp işinizde ya da hayalini kurduğunuz iş alanında başarılı olmanız dileğiyle başlayalım.Jack Ma, Çin’in güneydoğusundaki Hangzhou kentinde 1964 yılında doğuyor. Adı o zaman Yun Ma. Ma ailesinin Yun’la birlikte 2 çocuğu daha var. Yun 12 yaşına geldiğinde para kazanma isteği baş gösteriyor. Belli ki gelişen dünyaya girmenin anahtarının dil olduğunu daha o zaman kavramış, İngilizce öğrenmek istiyor. İngilizce öğrenmek isteyen birisi ne yapmalı diye düşünüyor. Normalde insanlar İngilizce kursuna gider ama Jack normal bir insan değildi, bir dehaydı. 1972 yılında dönemin Amerikan Başkanı olan Richard Nixon Hangzhou’ya uğruyor. Onun Hangzhou’ya gelmesi ile birlikte şehre bir turist akını oluyor. Jack Ma , O pratik zekâsıyla Hangzhou’daki otellere gelen turistlere rehberlik yaparak şehri gezdirmeye başladı. Dillin teorisini değil kendisini uygulama yaparak öğrenmeye başladı.

Jack Ma , 8 yıl boyunca bu işi ücretsiz yaptı. Düşünebiliyor musunuz? Tam 8 yıl. Belki ücret almadı, ama paha biçilmeyecek bir edinim olan yabancı dil konuşmayı öğrendi ve muhtemelen yüzlerce dost(gelecekteki iş bağlantıları belki de) kazandı. Jack Ma , bu davranışıyla parasızken zamanını paraya çevirmek konusunda ders olarak işlenecek bir hikâyeye sahiptir. Bu süreçte bir gün Avustralyalı bir aileyle mektup arkadaşı oldu ve ailenin daveti üzerine Avustralya’ya gitti. İşte elindeki değeri paraya çevirmenin bir örneği daha: Jack, bu sefer dil bilme değerini bedava tatile çeviriyor. Diyeceksiniz ki ya uçak bileti parası? Onu da herhalde ya davet eden aile ödemiştir ya da gezdirdiği turistlerden aldığı bahşişlerle ödemiştir. Yine cebinden bir şey çıkmadı Tüm bunların sonunda dış dünyayla etkili bir iletişim dilini öğrenmiş olan Jack Ma , Batılı değerlere sahip bir ülkeyi görmüş olarak da ufkunu genişletmiş oldu.

Jack Ma Başarı Hikayesi
Jack Ma Başarı Hikayesi

Başarısızlıkları Tecrübe Edip Başarıyı Elde Etti

Jack Ma , bu birikimiyle birçok iş başvurusu yapıyor ama ret ediliyordu kısacası başarısız oluyordu. İş başvurusu yapan birçok genç gibi Ma’nın hikâyesi buraya kadar aynı fakat Ma’nın farkı da burada ortaya çıkıyor: Yılmıyordu.  Kendi şehri yani Hangzhou’daki Kentucky Fried Chicken restoranı 24 başvurudan 23’ünü işe aldı. Bir tek Jack Ma ‘yı iş almadı. Polis olmak için başvuran 5 kişi işe alındı, Ma alınmadı. Zaten ilkokul sınavlarında 2 defa, ortaokul sınavında ise 3 defa başarısız olan Ma, üniversite giriş sınavında da 2 kez başarısız oldu. En ilginci Harvard’a 10 kere başvuruyor, 10’unda da ret alıyor. Harvard yöneticileri, biz ne yaptık diyordur şimdi, eminiz Elinde başarı yoktu ama kalbinde azmi vardı.

1988’de İngiliz Dili bölümünden mezun oldu (İngilizce sevdasına dikkat!) ve üniversitede öğretmenlik yapmaya başladı. 1995’e kadar Çin’de firmalara çevirmenlik yaptı. Jack Ma ’nın çevirmenlik işine bulaşması dikkat çekici. Şirketlere çeviri yaparak bir şekilde ticaretin içinde kalıyordu, para vermeden aksine para da kazanarak. Çinli bir firmaya çevirmenlik yapmak için Seattle’a gittiğinde şimdiki Jack Ma’nın temellerini atıyordu. Bir arkadaşı ona interneti gösteriyor fakat Ma bunun ne olduğunu anlamıyor. Alibaba’nın sahibinin interneti bilmemesi göz önünde canlanınca komik oluyor Arkadaşı internette ne istiyorsa arayabileceğini söyleyince Jack Ma bilgisayara dokunmak istemez. Bunu anlatırken şöyle der: “Bilgisayar Çin’de çok pahalıydı, dokunup bozarsam onu ödeyemezdim” Arkadaşının ısrarı üzerine “bira” diye aratıyor. Arama sonucunda birçok ülkeden bira çıkıyor ama Çin’den çıkmıyor. Ardından “Çin” aramasını yaptığında hiçbir şey çıkmıyor. İlginç değil mi, 1995’te internette Çin’le ilgili hiçbir şey yok. Sadece 24 yıl önce. Belki daha ortada olmayan girişiminizin 24 yıl sonrasını görebilirsiniz. Jack Ma da belli ki o zaman para kazanabileceği bir şeyler arıyor ve Çin’deki bu boşluğu paraya çevirmek aklına geliyor. Arkadaşlarına “Neden biz de Çin üzerine bir şeyler yapmıyoruz” diyor. Kısacası daha önce bilgisayar, teknoloji, dijitalleşme ve internet gibi alanlara yabancı olan Ma, Amerika’da internetin ve ona bağlı tüm dijital dönüşümün önemini kavradı ve Çin’e dönünce dünyaya bambaşka bir gözle bakmaya başladı.

Dijital Pazarlama Hizmetlerim
Dijital Pazarlama Hizmetlerim

Zengin Değil En Zengin! (Başarı Hikayeleri : Jack Ma)

Önce İngilizce tercümeyle ilgili siteler kurdu. Jack Ma ’nın bu yine denemelerinde yine başarısızlıkları var. China Pages ve başka birkaç internet sitesi gibi ticari denemelerden sonra Nisan 1999’da 17 arkadaşı ile birlikte Alibaba’yı kurdu. 17 kişi bir girişime başlamak Batı toplumları için pek mümkün değildir. Start-uplar genelde birkaç girişimcinin bir araya gelmesiyle başlar. Buradan Çin gibi doğu kültüründen olan insanların bir arada daha kolay çalıştığını çıkarabilir miyiz acaba? Ve Jack Ma insan ilişkilerinde başarılı biri olmalı ki, bu kadar insanla işini yürütebilmiş. Alibaba hızlı bir şekilde büyümüş ve dev sermaye sahiplerinin dikkatini çekmiş. Softbank, Goldman Sachs gibi şirketlerden yatırım alan Alibaba, bir üst vitese geçti. Ve nihayetinde eBay, Alibaba’yı satın almak için Jack Ma ‘nın kapısını çalıyor. Burada Ma’nın başarı yolculuğunda bir yol ayrımı daha var. Ma, Alibaba’yı eBay’e satsaydı, başarılı bir start-up’ı iyi fiyata satmış bir iş adamı olacaktı ama Jack Ma Alibaba’yı satmadı, istediği fiyatı verecek olan dünya devi eBay kapısına gelse dahi. Neden? Çünkü bugün bulunduğu yeri hayal ediyor, görüyordu. O sadece iyi değil, en iyi; sadece zengin değil, en zengin olmak istiyordu.

Jack Ma'nın Başarı Hikayesi
Jack Ma’nın Başarı Hikayesi

Davos’ta Yeni Ufuklar

Jack Ma ,Davos Zirvesi’nde liderlik oturumlarından birine katılır. Panel bittikten sonra ofisini arayıp hemen yeni bir ödeme sistemi için harekete geçmelerini söyler ve sonrasında “Ali Pay” ödeme sisteminin temeli atılır. Bu sistem için aptalca diyorlardı ama Jack Ma girişimine güveniyordu ve sistemin şu anda 800 milyon katılımcısı var.

90’larda Yahoo!‘nun kurucusu Jerry Yang ile arkadaş olan Ma, onla internetin gelişimi hakkında ufuk açıcı tartışmalar yaptı. Yahoo, 2005 yılında Alibaba’nın yüzde 40 hissesini, 1 milyar dolara satın aldı. Yang onu kandırıp ikna mı etti bilinmez ama Ma’nın sadece yüzde 40 hissesini satmış olması da gözden kaçmıyor. Acaba hangisi için kârlı bir işti? Şirketin yönetimi hala Jack Ma ’da. Ma şirketin kuruluşundan Mayıs 2013’e kadar hem başkan hem de CEO olarak görev yaptı. Alibaba Group, 19 Eylül 2014’te New York Borsası‘nda (NYSE) 24.7 milyar dolarlık halka arz ile para piyasalarındaki gelmiş geçmiş en büyük halka arzı yaptı ve büyük bir sermaye topladı.

Jack Ma ’nın İlham Verici 5 Sözü

1-) ‘‘Başaracağız  çünkü çok genciz ve asla hayalimizden vazgeçmeyeceğiz.’’

2-) ‘‘Başarısız olmak önemli değil en azından başkalarına örnek oluyorum. Ben başarısız olsam bile bir girişimci kesinlikle başarılı olacaktır.’’

3-) ‘Sadece pes edenlerin şansı biter. Ve eğer parasızsan, beynine güvenmelisin ve dikkatini işine vermelisin’’

4-) ‘Ne yaptığını bilen iyi bir takım üyesi, rakip gruptan on kişiyi alt edebilir.’’

5-) ‘Bugün kötü, yarın ise daha da kötü. Yarından sonraki gün ise çok güneşli.’’

Dijital Pazarlama Hizmetlerim
Dijital Pazarlama Hizmetlerim

Rakamlarla Jack Ma ve Alibaba

 • Dünya tarihinin en büyük halka arzını gerçekleştiren Alibaba, 227 milyar dolar değeriyle Facebook’u geride bıraktı.
 • Amerikalı Yatırım sermayedarlarından 5 milyon dolar istediğinde reddedilen Jack Ma, halka arzda 21,8 milyar dolar sermaye buldu.
 • Alibaba’nın günlük ziyaretçi sayısı 100.000.000 Çin’de direk ve indirekt 14 milyon kişiye istihdam yaratıyor. Sattığı mallarda dünyada kim bilir kaç milyon kişiye…
 • Jack Ma’nın apartmanında 17 kişi yola çıkanlar bugün 4 kampüste 30 bin kişi oldular. Ne de olsa Çinliler, hızlı çoğalıyorlar
 • Jack Ma, Forbes’a kapak olmuş ilk Çinli iş adamı.

O zaman Jack Ma ’nın hayat kıssasından hisseleri sıralayalım:

 • Azim: 12 yaşında başlayan yolculuk 55 yaşına azim ve kararlılıkla devam etti.
 • Değer dönüştürme: Zamanını İngilizce diline, İngilizce dilini tatile ve daha sayısız şeyi faydaya/paraya dönüştürdü. Ona bir sihirbaz diyebilirsiniz.
 • Elde bir şey yoksa bedava çalışırım: 12 yaşındaydı, parası yoktu ama İngilizce öğrenmek istiyordu. Para vermedi ama çalıştı, İngilizce öğrendi. Buna dair şöyle bir anekdot var: Alibaba ilk 3 yılında para kazanmıyor. Bir gün Jack Ma restoranda emeğin ödemesini yaparken garson hesabın ödendiğini ve bir not bırakıldığını söyler. “Ben sizin platformunuzun kullanıcısıyım. Sizin sayenizde çok para kazanıyorum. Sizin de hiç para kazanmadığınızı biliyorum. Bu yüzden yemeğiniz benden” yazıyor. Jack, para kazanmıyor ama çok daha önemli bir şey kazanıyor, müşteri. Böylece kar topu etkisiyle adeta bir çığ oluşuyor ve Alibaba çok hızlı bir şekilde büyüyor.
 • Fırsatları kollamak
 • Risk almak
 • Varlıkları kontrol etmek: Yahoo‘ya hisselerin sadece %40’ını sattı, Alibaba’da söz sahibi olarak kaldı.
 • Kaynak bulma: Tarihin en büyük halka arzı ile çok büyük bir kaynak yarattı. Şimdi Alibaba daha küçük bir şirketken para vermeyenler düşünsün

Yazımızda size 1964 yılında doğduğunu daha önce de belirttiğimiz Jack Ma ’dan bahsettik. Şu an 55 yaşında, 2 güzel çocuğu kadar değerli olmasa da, 2017 verilerine göre bile 28.5 milyar dolar serveti var. Jack Ma , Çin’in en zengin, dünyanın ise 18. en zengin adamı. Genç bir milyarder. Dünya Zenginler Kulübü olarak bahsedilen dünyanın en zengin 100 kişisi arasında. Sadece turist gezdirerek başladı. Çocukluğu, kariyeri, davranış şekli sadece iş hayatında değil genel anlamda hayatta başarılı olmakla ilgili birçok ipucu veriyor. İnsanı diğer canlılardan ayıran gelişmiş zekâ sayesinde durumlara uygun davranma, kısacası uyum sağlama yeteneğinin gelişmiş olması çok önemli görünüyor.

Son olarak bu adamın adı neden Yun değil de Jack diyor olabilirsiniz. Hayır, lakabı değil, sahne ismi gibi Batılaşmak için kendine taktığı bir isim de değil. Bu isim Yun’a gezdirdiği bir turist tarafından verildi. Ve bir söyleşisinde, “Bu turistler hayatımı değiştirdiler. Çünkü 9 yıl boyunca bana anlattıkları her şey okulda ve ailemden öğrendiklerimden çok farklıydı. Artık bir alışkanlığım var. Her ne okur ya da duyarsam, aklımı kullanıyorum, 2 dakika üzerine düşünüyorum” diyor. Turistler gerçekten hayatını değiştirmiş, hatta adını bile. *Yazıda verdiğimiz rakamlar değişmiş olabilir, muhtemelen Jack Ma daha da zenginleşmiştir, Alibaba daha da büyümüştür ama tersi bile olsa değeri değişmeyen Jack Ma ’nın başarısıdır.

Satışlarını Arttırmak İçin ÜCRETSİZ
DİJİTAL PAZARLAMA İPUÇLARI

Satışlarını ve müşteri sayını arttırmak için Dijital Pazarlama ile ilgili ipuçları almak istiyorsan Mail Listesine ÜCRETSİZ abone olabilirsin!

Abone olduğunuz için teşekkür ederim.

Bir hata meydana geldi.

Yazan
Ali Aktaş
Tartışmaya Katıl

Ali Aktaş

Dijital Pazarlama & Satış Stratejileri Uzmanı

Dijital Pazarlamanın Gücü

Dijital Pazarlamanın gücünü anlayan iş yeri ve firmalar son 3-4 yıl içerisinde çok büyük yol kat ettiler. Dijital Pazarlama çalışmalarına zaman ve bütçe ayıran firmalar, sektördeki rakiplerinin hızlı bir şekilde önüne geçiyor.

Satışlarını Arttırmak İçin ÜCRETSİZ
DİJİTAL PAZARLAMA İPUÇLARI

Satışlarını ve müşteri sayını arttırmak için Dijital Pazarlama ile ilgili ipuçları almak istiyorsan Mail Listesine ÜCRETSİZ abone olabilirsin!

Abone olduğunuz için teşekkür ederim.

Bir hata meydana geldi.