Dijital Pazarlama Eğitimi Alabileceğiniz En İyi Kaynaklar
Dijital pazarlama eğitimi
Dijital pazarlama eğitimi

Dijital Pazarlama Eğitimi Alabileceğiniz En İyi Kaynaklar

Pazarlama aşamasındaki başarı her sektörde ticari kazancın anahtarı. Dijital pazarlama eğitimi özellikle sanal ortamdaki ticari başarının kapısını aralayacak. Dijital pazarlamanın temel taşlarını öğrenerek kendinizi daha güçlü hissetmek önemli. Geleneksek yöntemlerin dijital platformlara nasıl uyarlandığı ya da bazı noktaların nasıl önemsiz/önemli hale geldiğinden başlayarak, yepyeni pazarlama stratejileriyle bilgilerinizi çağın gereklilikleriyle eşitleyebilirsiniz.

Dijital Pazarlama Eğitimi En İyi Kaynaklar
Dijital Pazarlama Eğitimi En İyi Kaynaklar

Dijital Pazarlama Nedir? tam olarak öğrenmek için Dijital Pazarlama Nedir? (Dev Dijital Pazarlama Rehberi) isimli yazımı okuyabilirsiniz.

Dijital pazarlama eğitimi sayesinde e-ticaret, sanal mağazalar, arama motoru optimizasyonu (SEO) ve daha birçok kavramın, asıl işlevini öğrenirsiniz. Bu noktada yararlanabileceğiniz yerli-yabancı birçok uzman ve kaynaktan söz etmek mümkün. Ülkemizde dijital pazarlama eğitimi alanındaki çalışmalarıyla dikkat çeken üç isim mevcut Oğuz Veli Yavaş, Ayhan Karaman ve Enes Usta. Bu üç isim tarafından oluşturulanlar ile birlikte, bir Google araması kadar uzağınızdaki diğer detaylı ve kaliteli dijital pazarlama eğitimi materyalleri, “Türkçe” hazırlanmış olmalarının verdiği avantajla öne çıkıyor.

Ben global perspektifi daha iyi kavramak için İngilizce kaynakları da takip etmek istiyorum diyenler için ise HubSpot, LinkedIn (Online Marketing Foundations), SEMRush, Google Analytics (Beginners) gibi kaliteli içerikler önerebiliriz. Yazının devamında, yukarıda bahsettiğimiz uzmanlar ve kaynaklar ile ilgili bilgilendirici bir liste bulacaksınız. Öncelikle ülkemiz e-ticareti ve dijital pazarlama sektörü için eğitsel anlamda önemli işlere imza atan yerli uzmanlardan başlayalım.

Dijital Pazarlama Eğitimi İçin En İyi Türkçe Kaynaklar

SEO, e-ticaret, dijital pazarlama, sosyal medya yönetimi, reklamcılık, arama motorları ve online satış gibi kavramların, farklı yaklaşımlarla işlendiği Türkçe kaynaklar;

1)Oğuz Veli Yavaş Dijital Pazarlama Eğitimi

İş tecrübesi ile birlikte dijital pazarlama eğitimi anlamında 7 yılı aşkın süredir aktif olarak çalışmalarını sürdüren bir isim. Ülkemizdeki yerel & yabancı ortaklı farklı çaplardan, farklı firmalara profesyonel olarak danışmanlık sağlayarak “eğitsel” yönünü de geliştirmiş. Bu noktada, yıllar içerisinde biriktirdiği tecrübeler ve teknik konulardaki uzmanlığını, anadilimizde bizlerle paylaşıyor.

Bir dijital pazarlama uzmanı olarak, eğitimlerinde etkin teknoloji kullanımına yer veriyor. Dijital pazarlama faaliyetlerinde öne çıkmak veya konuda uzmanlık seviyesine ulaşmak isteyenler için uygun eğitimler hazırlamış. Oğuz Veli Yavaş kendisine birçok noktada uygulamalara yer verilen, yaparak-yaşayarak öğretme üzerine kurulu geniş bir müfredat oluşturmuş.

Eğitim sürecinde tekrarın önemine dikkat çeken Yavaş, yeteri kadar motivasyon biriktirmeden eğitimleri başlanılmaması gerektiğini vurguluyor.

Web Sitesi: https://oguzveliyavas.com/
Youtube Kanalı: https://www.youtube.com/oguzveliyavas

Dijital Pazarlama Hizmetlerim
Dijital Pazarlama Hizmetlerim

2) Ayhan KARAMAN Dijital Pazarlama Eğitimi

Özellikle SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) noktasında ülkemizin önde gelen isimleri arasında yer alıyor. Teknoloji dünyasıyla alakalı birçok yayında kendisi Türkiye’nin en iyi 5 SEO uzmanından biri olarak gösteriliyor. Bu noktada özellikle hazırlamış olduğu başarılı pazarlama blog sitelerine bakarak, bu sıfatları nasıl kazandığını anlayabiliyoruz.

Turkcell, Nokia ve Koç Holding başta olmak üzere Türk e-ticaretini domine eden farklı marklarla dönem dönem yolu kesişen bir isim. Bu yönüyle e-ticaret ve dijital pazarlama alanında yetkinliğini fazlasıyla ispatlamış diyebiliriz. Kişisel olarak hazırladığı SEO, sosyal medya ve e-ticaret eğitimlerine online erişim sağlamak mümkün.

Karaman ayrıca sitedestek.com ile dijital pazarlama eğitimi dışında, profesyonel hizmetlerin verildiği bir web sitesine sahip. Burada sunulan profesyonel dijital pazarlama hizmetlerine bakarak, Karaman’ın kişisel birikimi ve iş tecrübeleri hakkında ilave fikir sahibi olabilirsiniz.

Web Sitesi: https://www.ayhankaraman.com/

3) Enes Usta Dijital Pazarlama Eğitimi

Dijital pazarlama eğitimi denince, Türkçe kaynaklar anlamında akla gelen ilk isimlerden biri. Sosyal medya, web sitesi eğitimi, Google Adwords, WordPress gibi dijital pazarlamanın hayati unsurları hakkında teknik bilgisi yüksek bir isim. E-ticaret ve dijital pazarlamanın vazgeçilmez bir diğer enstrümanı olan “grafik tasarım” konusunda da yetkin ve tecrübeli olması, konuya farklı bir perspektiften yaklaşmasına olanak tanımış.

Enes Usta, dijital pazarlama eğitimi  alanında özellikle kendi hazırladığı arşiv niteliğindeki kaynaklar noktasında gönül rahatlığıyla yararlanabileceğiniz bir uzman. Bununla birlikte video montajı gibi detay konulardan internetten para kazanma gibi geniş açılara kadar birçok alanda uzmanlığını ve deneyimlerini kendi hazırladığı YouTube eğitim videoları üzerinden sizlerle paylaşıyor.

YouTube üzerinden erişim sağlanabilen, dijital pazarlama eğitimi üzerine en etkili Türkçe içeriklerin Usta tarafından hazırlandığını söylemek mümkün.

Web Sitesi: https://enesusta.com.tr/
Youtube Kanalı:
https://www.youtube.com/enesusta

Sosyal Medya Reklamları Hizmeti
Sosyal Medya Reklamları Hizmeti

4) Bilge Adam

Türk internet kullanıcılarının uzun yıllardır aşina oldukları bir web sitesi. Google Reklamcılığı, SEO, E-ticaret kavramları, Sosyal medya yönetimi gibi birçok alanda dijital pazarlama eğitimi sunuyor.

E-ticaret ve online satış ile ilgili birçok konuda detaylı eğitimleri Bilge Adam’da bulabiliriniz. Yazılım, grafik tasarım, Microsoft Office, Muhasebe ve ERP ve dijital medya kategorileri ticaretin her alanında işinize yarayabilir. Özellikle dijital pazarlama eğitimi ile harmanlayabileceğiniz yazılım ve grafik tasarım eğitimlerinden faydalanmak isteyebilirsiniz.

Bilge Adam’ın dijital pazarlama eğitimi ile;

 • Marka ve firmaların dijital temsili
 • Sosyal medya platformlarına dair detaylar & analiz & raporlama faaliyetleri
 • Dijital pazarlama, e-ticaret terimleri
 • SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) ve SEM (Arama Motoru Bazlı Pazarlama) gibi hayati stratejilerde yetkinlik ve diğer dijital pazarlama stratejilerin oluşturulması
 • E-ticareti ve e-ticaretteki pazarlama yöntemlerini kavramak
 • Mobil ve e-posta pazarlama faaliyetleri
 • Dijital reklamcılık

Konularında kendinizi geliştirme imkânı bulabilirsiniz. Şimdi listemize global anlamda güven kazanmış, İngilizce eğitimlerle öne çıkan kaynaklarla devam edelim.

Web Sitesi: https://www.bilgeadam.com/

En İyi İngilizce Dijital Pazarlama Eğitimi Kaynakları

Dijital Pazarlama Eğitimi En İyi Kaynaklar
Dijital Pazarlama Eğitimi En İyi Kaynaklar

1) Google Analytics for Beginners

Dijital pazarlama eğitimi genel anlamda Google ve diğer arama motorlarında sıyrılmayı önceleyen bir felsefe barındırır. Bu noktada işin kaynağındakiler tarafından hazırlanmış eğitimlerin sizi hayli öne çıkarabileceğini söyleyebiliriz.

Pazarlama yetenekleri ile Google Analytics üzerindeki yetkinliğini birleştirerek, dijital pazarlamada daha güçlü olmanıza yardımcı olacak başlangıç seviyesi eğitimler;

 • Google Analytics hesabı oluşturma
 • Filtre ve görünümleri ayarlama
 • Analytic raporları okuyabilme
 • Kontrol paneli (dashboard) ayarlamaları
 • Hedefler oluşturulması ve süreçlerin takibi

Şeklinde ana başlıklar olarak isimlendirilebilir. Kursun tamamı 2-5 ders içeren, 4 videodan oluşmakta. Ayrıca her bölümün sonunda kendinizi test etme imkânı buluyorsunuz.

Bu eğitimi birinci sıraya koymamızın sebebine gelecek olursak. Bilindiği üzere Google Analytics üzerinden yapılan analizler, e-ticaret ve dijital pazarlamanın en hayati faaliyetleri. SEO ve SEM gibi önemli dijital pazarlama stratejilerinin geliştirilmesi için Google Analytics yetkinliğinin belli bir seviyeye ulaşması şart. Bu noktadan sonra zaten Google Analytics, kullanıcıları birçok ayarlama konusunda yönlendirebiliyor. Yani “Google Analytics for Beginners” temelini sağlam atarsanız, üstüne koyarken sıkıntı yaşamayacağınız hayat kurtaran bir eğitim.

2) HubSpot “Inbound Marketing” (İçerik Pazarlaması)

Müşteri birinci planda!

Inbound Marketing (İçerik Pazarlaması) kavramını özetleyen slogan. Müşterilerin dikkatini hızlıca çekmek, en iyi şekilde süreçlere dâhil etmek ve neticede memnuniyet sağlamak. HubSpot Inbound Marketing eğitiminin temel felsefesi. Ayrıca içerik pazarlamasının da temel mantalitesi.

Sadece bu tanıma bakarak, dijital pazarlama eğitimi noktasında içerik pazarlamasının ne kadar önemli olabileceğini tahmin edebilirsiniz. Zira bu tanımlarda adı geçen “içerik” kavramı, tamamıyla sanal ortamda üretilen içerikleri kapsıyor. İş patronu, pazarlama uzmanı ya da dijital pazarlama yetkinliğini yükseltmek isteyen herkes bu eğitimlerde kendisine bir şeyler katabilir.

HubSpot’un temel eğitimleri 1 adet online çalışma rehberi ve 4 saatlik video şeklinde hazırlanmış. 2-5 video arasında, sonunda quizlerin bulunduğu 11 farklı ders mevcut.

HubSpot Inbound Marketing (İçerik Pazarlaması) eğitimleri kapsamında;

 • İçerik yaratma
 • İçerik pazarlama stratejileri
 • Sosyal tanıtım
 • Lead Nurture (satış sürecinin her aşamasında müşteri ile doğru ve kesintisiz iletişim)
 • Dönüştürme optimizasyonu
 • İçerik tema kümeleri
Dijital Pazarlama Hizmetlerim
Dijital Pazarlama Hizmetlerim

3) LinkedIn: “Online Marketing Foundations”

İnternet üzerinde bulunabilecek en geniş kapsamlı dijital pazarlama eğitimi olabilecek çapta. Bu eğitimlerin en büyük özelliği Brad Batesole tarafından hazırlanmış olması. Brad Batsole LinkedIn başta olmak üzere LegalZoom, Lynda.com ve TMZ gibi birçok ünlü oluşumda takım liderliği ve yöneticilik faaliyetleri yürütmesiyle öne çıkan bir uzman.

Online Marketing Foundations ile sadece dijital pazarlama değil, geleneksel pazarlama ve işletme yöntemlerine de farklı perspektiflerden yaklaşma fırsatı buluyorsunuz. Ayrıca dijital pazarlamaya dair birçok konsepti, detaylı biçimde öğrenebiliyor, teknikleri doğru biçimde uygulama becerisi kazanıyorsunuz.

Brad Batsole’un dijital pazarlama eğitimi 4.5 saatlik ana kaydın, 13 derse bölünmüş halde sunulmasını içeriyor. Ayrıca quiz, alıştırma, yazılı çalışma materyalleri ve online kaynaklar ile bu dersler desteklenmiş oluyor.

Dijital pazarlamaya dair;

 • SEO (Search Engine Optimization)
 • eposta pazarlama
 • Web analizleri
 • İçerik pazarlaması
 • Influencer marketing
 • Sosyal medya pazarlama

Gibi geniş çaplı konuların, eğitimlerde kritik noktalarıyla birlikte ele alındığını göreceksiniz.

Bir pazarlamacı için dijital pazarlama anlamında temeli oluşturacak hayati bilgiler de yine Batsole tarafından, bu kursta irdeleniyor. Bir dijital pazarlama projesinin başarıya ulaşmasında önemli rol oynayan;

 • Dijital strateji oluşturma
 • Kendi web sitenizin analizi
 • Pazarlama faaliyetlerinize analizlerin entegre edilmesi
 • SEO temellerini kavramak
 • Yazılı ve görsel reklam oluşturabilmek

Konularında kişisel gelişiminizi, bu eğitimler sonunda oldukça yüksek seviyeye taşımış olacaksınız. Online Marketing Foundations, American Marketing Association tarafından onaylanan ilk dijital pazarlama eğitimi olma özelliğini de taşıyor. Zira eğitim programının oluşturulma amacı AMA tarafından hazırlanan Profesyonel Dijital Pazarlama Sertifikası sınavına hazırlık.

4) SemRush: SEO Fundamentals

Dijital pazarlama eğitimi noktasında SEO branşına odaklanmış eğitim dizisi. Ünlü online akademi SemRush’ın saygın hocalarından Greg Grifford tarafından hazırlanmış.

SemRush SEO Fundamentals temelde;

 • Arama motorlarının (Google başta olmak üzere) çalışma prensipleri
 • Yatay seyir (Crawling), İndeksleme (Indexing), ve Derecelendirme (Ranking)
 • Arama motoru sonuç sayfası düzeni
 • Teknik SEO
 • Derecelendirme İşaretleri
 • Uluslararası ve yerel SEO faaliyetleri

Konularına odaklanmıştır. 31 derse bölünmüş, toplam 4 saat üzerinde video-derslerden oluşur. Ek olarak, çok sayıda okuma materyali ve çalışma alıştırmalarıyla birlikte devam eden bir eğitim programıdır. SEO Fundamentals arama motoru nedir ve nasıl çalışır? gibi sorulara, temel düzeyde & açıklayıcı cevaplar verir.

Pazarlamacıların SEO tekniklerinde üst düzeyde uzmanlık bilgisine sahip olmaları şart değildir. Ancak yine de sistemin genel hatlarıyla nasıl işlediğini bilmek, dijital pazarlama stratejileri geliştirirken elinizi güçlendirir. Ayrıca temel teknik bilgiler üzerindeki hâkimiyet, büyük çaplı projelerde takımın geri kalan birimleri ile iletişimde, rahat hareket etmenizi sağlar.

Bu nedenle, SEO Fundamentals tam da bu yetenekleri kazanmanızı sağlayacak düzeyde SEO ve arama motoru bilgisi içerir.

SemRush Seo Fundamentals’in en büyük avantajlarından biri ise; ücretsiz erişime açık olmasıdır.

SEO Fundamentals ile sağlam temeller atıldıktan sonra;

 • HubSpot Academy SEO training course
 • LinkedIn Learning Keyword Strategy course
 • Yoast Academy SEO training courses

gibi nispeten daha detaylı kurslardan yararlanmak isteyebilirsiniz. Farklı kaynaklardan yararlanmak, karmaşık SEO mantığını kavramınızda etkili olabilir. Her kurs farklı örnekler ve bakış açıları üzerine kuruludur. Farklı bakış açıları, başlangıçta oldukça karmaşık gelen SEO konularının aslında o gayet kolay anlaşılabileceğini görmenizi sağlar.  “Bir pazarlamacının SEO uzmanı olmasına gerek yoktur ancak temel düzeyde SEO bilgisine haiz bir pazarlamacı her zaman bir adım öndedir.”

Satışlarını Arttırmak İçin ÜCRETSİZ
DİJİTAL PAZARLAMA İPUÇLARI

Satışlarını ve müşteri sayını arttırmak için Dijital Pazarlama ile ilgili ipuçları almak istiyorsan Mail Listesine ÜCRETSİZ abone olabilirsin!

Abone olduğunuz için teşekkür ederim.

Bir hata meydana geldi.

Yazan
Ali Aktaş
Tartışmaya Katıl

Ali Aktaş

Dijital Pazarlama & Satış Stratejileri Uzmanı

Dijital Pazarlamanın Gücü

Dijital Pazarlamanın gücünü anlayan iş yeri ve firmalar son 3-4 yıl içerisinde çok büyük yol kat ettiler. Dijital Pazarlama çalışmalarına zaman ve bütçe ayıran firmalar, sektördeki rakiplerinin hızlı bir şekilde önüne geçiyor.

Satışlarını Arttırmak İçin ÜCRETSİZ
DİJİTAL PAZARLAMA İPUÇLARI

Satışlarını ve müşteri sayını arttırmak için Dijital Pazarlama ile ilgili ipuçları almak istiyorsan Mail Listesine ÜCRETSİZ abone olabilirsin!

Abone olduğunuz için teşekkür ederim.

Bir hata meydana geldi.