Dijital Pazarlama Nedir? (Dev Dijital Pazarlama Rehberi)

Dijital Pazarlama Nedir? (Dev Dijital Pazarlama Rehberi)

Son dönemlerde Dijital Pazarlama kelimesini çok daha fazla duymaya başladınız. Peki tam olarak nedir bu dijital pazarlama? Neleri kapsar? Ne yaparsak doğru bir dijital pazarlama çalışması yapmış oluruz? İşte tüm bu soruları yanıtlamak için bu yazıyı yazıyorum. Dijital Pazarlama konusunda gerçekten en anlaşılır rehber olacak.

Dijital Pazarlama Nedir?

Öncelikle Dijital Pazarlamanın tanımını yaparak başlayalım. Dijital pazarlama elektronik ortamda ürün, hizmet ve markanızın tanıtımını yaptığınız, satışlarınızı ve müşterilerinizi arttırdığınız ve bunları tamamen dijital platformları kullanarak yaptığınız bir pazarlama yöntemidir.

Dijital Pazarlama Rehberi
Dijital Pazarlama Rehberi

Geleneksel Pazarlamadan Farkı Nedir?

Geleneksel pazarlama ile Dijital pazarlama arasındaki en büyük fark, Dijital pazarlamaya yatırdığınız her kuruş paranın takibini yapabiliyor olmanız. Bu sayede ”ROI” dediğimiz yatırımınızdan ne kadar geri dönüş aldığınızı en ince ayrıntısına kadar görebiliyorsunuz. Geleneksel pazarlamada ise bunu yapmak imkansızdır.

Ayrıca gün geçtikçe geleneksel pazarlamanın yapıldığı platformlara güven ve ilgi azalıyor ama Dijital platformlara ilgi her geçen gün artıyor. Geleneksel pazarlamada dergilere, televizyonlara, sokak tabelalarına verdiğiniz reklamda belirli hedef kitleler seçemiyor sadece para ödeyip oradan geçen ve onu izleyen kişilerin görmesini sağlıyorsunuz. Dijital pazarlamada ise çok detaylı hedef kitle seçebiliyor ve en küçük yatırıma karşı büyük getiri sağlayıp paranızı boşa harcamamış oluyorsunuz.

Dijital Pazarlama İşletmeye Ne katar?

Tüm Dünya dijital platformları kullanmakta çok hızlı ilerlediği ve insanların tüm alışveriş ve sosyal yaşamları bu yönde değiştiği için Dijital Pazarlamaya vakit ve bütçe ayırmayan işletmeler çok hızlı bir gerileme yaşayacak ve yaşıyor. Fakat dijital pazarlama konusunda bilinçli olan, buna bütçe ve zaman ayıran işletmeler hızlı bir şekilde bilinirlik, müşteri ve satış artışı yakalıyor. Yani günümüzde dijital platformlarda bulunmak ve bu yönde pazarlama çalışmaları yapmak lüks değil mecburiyet.

Dijital Pazarlama Türleri

Dijital Pazarlamanın birçok farklı türü bulunmaktadır. Bunlardan hangilerini kullanacağımız veya kullanmayacağımız tamamen işletmemize ve sektörümüze bağlıdır. Dijital Pazarlama türlerini kısaca sıralayıp daha sonra sektörümüze en uygun türleri seçmeyi öğreneceğiz. Sonrasında ise tüm bu türleri tek tek inceleyip detaya ineceğiz.

Dijital Pazarlama Türleri:

 • Arama Ağı Reklamları (Google’da arama yaptığınızda üst sıralarda çıkan reklamlar)
 • Görüntülü Ağ Reklamları ( Sitelerde gezerken yanlarda çıkan, Youtube videolarında çıkan reklamlar)
 • Sosyal Medya Reklamları ( Facebook, İnstagram, Twitter gibi platformlarda karşınıza çıkan sponsorlu reklamlar)
 • Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)
 • E-Posta Pazarlaması
 • Yeniden Pazarlama (Remarketing)
 • Mobil Pazarlama
 • Chatbot Pazarlama
 • İçerik Pazarlama
 • İnstagram Pazarlama (İçerik pazarlamaya dahil)
 • Facebook Pazarlama (İçerik pazarlamaya dahil)
 • Youtube Pazarlama (İçerik pazarlamaya dahil)
 • Blog Pazarlama (İçerik pazarlamaya dahil)

Tüm bu dijital pazarlama türleri doğru stratejilerle kullanıldığında insanlar için birer altın yumurtlayan tavuğa dönüşüyor. Doğru stratejilerle işletmenizin müşteri sayısını hızla arttırabiliyor, satışlarınızda katlama derecesinde artışlar sağlanıyor.

Dijital Pazarlama Hizmetleri
Dijital Pazarlama Hizmetleri

İşetmeniz İçin Doğru Dijital Pazarlama Türünü Seçmek

İşletmeniz için doğru dijital pazarlama yöntemlerini seçmek, zaman ve para tasarrufu için önemli bir konu. Kimse boştan yere çabalayıp para harcamak istemez. Sizin için en önemli yöntemleri seçip onlara odaklanmanız yapılabilecek en iyi şeydir.

Hangi kanalları kullanacağımıza nasıl karar veriyoruz?

Karar verirken ilk yaptığımız şey kendimizi ve hedef kitlemizi tanımlamamız. Bakın ”hedef kitle” kelimesi dijital pazarlamada çok önemlidir. Bunu tanımlarken şu soruları kendinize sormanızı ve not etmenizi istiyorum.

 1. Hangi ürünleri ve hizmetleri satıyorum?
 2. Bunları satarken hangi kanalları kullanıyorum? (Web sitesi, Mağaza, Bayilikler vs)
 3. Benden bu ürünleri/hizmetleri kim alıyor? (İş yerileri, normal insanlar, kadınlar, erkekler, gençler, yaşlılar vb.)
 4. Bu ürünleri/hizmetleri alan insanlar nelere ilgi duyuyor olabilir? (Sektörünüzle ilgili olarak önemli bir soru)
 5. Bu insanlar hangi platformlarda olabilir veya hangi platformlardan onlara ulaşabilirim? (Örneğin: Gençler İnstagram ve Youtubeda / İş yerleri Google vs Facebookta vb.)

Bunlar ve bunlar gibi sorular sizin hedef kitlenizi belirlemenizi ve çalışmalarınıza ona göre yön vermenizde yardımcı olur. Örneğin merterde kıyafet toptancısı olan bir insan için İnstagram takipçisi önemsizdir. Onun google’da toptan kıyafet arayan işletme sahiplerine ulaşması lazım.

Dijital Pazarlama Türleri Detaylı İnceleme

Arama Ağı Reklamları (Google Ads ile yapılır)

Arama ağı reklamları, google üzerinden bir arama yapıldığında ortaya çıkar. Arama reklamları, alışveriş reklamları gibi çeşitleri vardır.

Google Arama Ağı Reklamları
Google Arama Ağı Reklamları

Arama ağı reklamları Google Ads servisi üzerinden ayarlanmaktadır. Bu tür reklamlar için ödeme genelde Tıklama Başı (CPC) yapılır. Yani arama yapan insanlar sadece reklama tıkladıklarında sizden ücret alınır aksi takdirde bir ücret ödemezsiniz. Anahtar kelimelere dayanan bir sistemdir. Yani müşterilerimizin internette arayabileceği kelimeleri tespit etmeli ve buna göre bir çalışma yapmamız gerekli.

Arama Ağı Reklamları Artıları

 • Aratmaya göre reklam verildiğinden doğrudan ürün veya hizmetle ilgilenen kitleye ulaşılır.
 • Doğru anahtar kelime analizi yapıldığında doğrudan müşteri olmaya aday çok yüksek kitlelere ulaşılabilir.
 • Alışveriş reklamları sayesinde ürünlerimizi doğrudan arama sayfasında sergileyebilir ve müşteriyi çekebiliriz.
 • CPC model olduğu için sadece reklamlarımıza tıklandığında ödeme yaparız, aksi durumlarda ödeme yapmayız.

Arama Ağı Reklamları Eksileri

 • Yanlış anahtar kelime analizi yapıldığında boş yere ve fazla masraflı olabilir.
 • Diğer reklam türleri gibi hedef kitlesini çok ayrıntılı olarak giremeyiz. Anahtar kelime odaklı bir türdür.

Görüntülü Ağ Reklamları

Görüntülü arama ağı reklamları internetteki bir çok siteye girdiğinizde sağ ve solda, üstte, yazı içlerinde vb. yerlerde çıkan banner tarzı reklamlardır. Ayrıca Youtube gibi platformlarda karşınız çıkan reklamlarda görüntülü Ağ Reklamlarıdır.

Websitelerinde Çıkan Görüntülü Ağ Reklamları
Websitelerinde Çıkan Görüntülü Ağ Reklamları
Youtube Üzerinde Çıkan Görüntülü Ağ Reklamları
Youtube Üzerinde Çıkan Görüntülü Ağ Reklamları

Görüntülü ağ reklamları internette gezerken neredeyse tüm sitelerde karşınıza gelebilir. Örneğin haber okurken sitenin yanlarında bulunan resimli reklamlar, youtube da video izlerken alttan ve yan tarafta çıkan banner veya videoda reklamı atla şeklinde çıkan video reklamı bu reklam türüne örnektir. Duruma göre tıklama başı maliyet veya gösterim başına maliyet olarak yayınlanabilir. Müşterilerin karşına birçok yerde çıkmak için en güzel ve etkili reklam türlerinden biridir.

Görüntülü Ağ Reklamları Artıları

 • Neredeyse internetin her yerinde müşterilerinize ulaşabilirsiniz.
 • Arama ağı reklamlarına göre daha spesifik hedef kitle oluşturulabilir.
 • Görüntülü olması nedeniyle daha yaratıcı çalışmalar yapılabilir.

Görüntülü Ağ Reklamları Eksileri

 • Reklam gösterilen kişiler her zaman o hizmetle veya ürünle ilgilenen kişiler olmaya bilir. Bu girdiğiniz hedef kitlenin doğruluğu ile ilgilidir.

Sosyal Medya Reklamları

Sosyal medya reklamları Facebook, İnstagram, Twitter gibi platformlarda gezerken, story izlerken karşınıza çıkan ve üzerinde ”sponsorlu” yazan reklamlardır.

Sosyal Medya Reklamları
Sosyal Medya Reklamları

Bu reklam türü doğru kullanıldığında gerçekten çok etkili bir yöntemdir. Bunu sebebi hem sizin sosyal medya hesaplarına girdiğiniz bilgilerle hemde bu platformların sizin davranışlarınızı ve platformlardaki ilgilendiğiniz şeyleri incelemesiyle elinde çok büyük ve değerli veriler bulundurur. Siz bu plarformlarda reklam verirken çok detaylı hedef kitle verebilirsiniz. Konum, cinsiyet, ilgi alanı, eğitim durumu, medeni durumu, doğum gününün yaklaşıp yaklaşmadığı, hangi sektörde çalıştığı, gelir düzeyi gibi bir koç konuda detaylı hedefleme yapabilir hatta bunları dahada çok arttırabilirsiniz.

Sosyal medya reklamları genelde gösterim başı maliyetle ödeme alır. Yani reklamınızın gösterildiği sayı kadar ödeme yaparsınız. Ama bazı kampanyalarda Tıklama Başı Maliyet olarak ta kampanya oluşturabilirsiniz.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Arama motoru optimizasyonu (SEO) google aramalarında doğal yöntemler ile üst sıralara yerleşmek için yapılan çalışmalara verilen isimdir. Bu yöntem için web siteniz olmak zorundadır.

Arama Motoru Optimizayonu (SEO) Örneği
Arama Motoru Optimizayonu (SEO) Örneği

Arama motoru optimizasyonu (SEO) kısmen ücretsiz bir yöntemdir ve bana göre en önemli dijital pazarlama yöntemlerinden biridir. Bunun sebebi insanlar birçok şey için ilk yaptıkları arama motorlarına girip o konuyla ilgili arama yapmaktır. Bu aramalarda eğer siteniz doğal yöntemlerle ilk sıralarda yer alıyorsa milyonlarca trafik almanızı ve bu trafikleri müşteriye çevirme olasılığınız yüksektir.

Bu yöntemi sevmemin diğer bir yanı kısmen ücretsiz olması ve belirli bir bilgi ve teknik istemesidir. Fakat bu bilgi ve tekniği doğru kullandığınız zaman Google tarafından ödüllendirilip milyonlarca insana ulaşabilirsiniz.

SEO’yu etkileyen birçok faktör vardır. Bunları hemen kısaca saymam gerekirse web sitenizin kalitesi, mobil uyumlu olması, hızlı açılması, içeriklerinizin bulunması ve bu içeriklerin SEO uyumlu olması, backlink yapısı vb. şekilde hızlı bir şekilde açıklayabilirim.

İçerik Pazarlama

İçerik pazarlama müşterileriniz için onları bilgilendirecek, eğlendirecek, ilham verecek içerikler ulaştırarak kendi platformuza çekmeniz ve bu sayede ürünlerinizi ve firmanızı tanıtabildiğiniz mükemmel bir pazarlama yoludur.

Hangi Platformlarda İçerik Pazarlama Yapılır?

İçerik pazarlamayı birçok farklı platformda yapabilirsiniz. Örneğin web sitenizde blog yazıları yazabilir, youtube kanalına videolar hazırlayabilir veya facebook instagram gibi sosyal medya platformlarında içeri oluşturabilirsiniz.

İçerik Pazarlamanın Püf Noktaları

Hedef kitleniz için içerik üretirken dikkat etmeniz gereken en önemli unsur kesinlikle reklam amaçlı içerik oluşturmayın. Gerçekten hedef kitlenizin sorununa ve neye ihtiyacı olduğuna odaklanıp bu ihtiyacı giderecek içerikler üretmeye çalışın. Bu sayede insanlar kendi istekleriyle mutlu bir şekilde sizin platformunuza gelecek ve bu sayede hem sizden hemde zamanla ürünlerinizden haberdar olacaklar. Bu sayede hem elinizin altında sadık bir kitle oluşturacak hemde bir çok yeni müşteriye ulaşacaksınız. İçerik pazarlama SEO içinde önemli birşey olduğu için Google aramalarından çok fazla trafik almaya başlayacak arıca yaptığınız mail toplama kampanyaları ile E-Posta Pazarlaması için altyapı kurmuş olacaksınız.

E-Posta Pazarlama

E-posta pazarlama belirli bir konuyla ilgilenen müşterilere toplu mailler göndererek ürünlerinizi tanıttığınız, içeriklerinizi gösterdiğiniz veya yeni kampanyalar oluştura bildiğiniz bir pazarlama yöntemidir.

E-posta Pazarlama Örneği
E-posta Pazarlama Örneği

E-posta pazarlama gerçekten her işletmenin gerçekten doğru stratejiler ile uygulaması gereken bir pazarlama yöntemidir. Dijital pazarlamanın ilk başlarından beri en önemli yöntemlerden biri olmuştur. Bunun sebebi direk olarak belirli bir konuyla ilgilenen kişilere topluca mail atabiliyor, onlara özel kampanyalar yapabiliyor ve bunu o kitleyi elinizin altında sürekli tutarak yapıyorsunuz.

E-posta pazarlaması genelde toplu mail gönderme platformlarından yapılıyor. Bunlardan en meşhur olanları MailChimp, Getresponse gibi sağlayıcılar. Bu sağlayıcılar sadece mail göndermekle kalmıyor diğer araçlarıyla tam bir pazarlama aracına dönüşüyor.

İnsanların maillerini toplamak için onlara bir fırsat sunmalı, sitenize mail aboneliği almalı veya onlara isteyecekleri bir şeyi ücretsiz vererek (ilgili konularda e-kitap, eğitim vb.) e-postalarını tamamen otomatik bir şekilde toplayabilirsiniz. Ayrıca bahsettiğim tüm pazarlama yöntemleriyle ilgili detaylı yazı ve video çalışmalarını yine internet siteme ve sosyal medya hesaplarıma yükleyeceğim bu nedenle oralardan detaylı bilgilere de ulaşabilirsiniz.

Eposta Pazarlama ile ilgili daha fazla bilgi almak ve Eposta Pazarlama nasıl yapılır öğrenmek için; Eposta Pazarlama Nasıl Yapılır (Eposta Pazarlama Nedir?) İsimli yazımı okuyabilirsiniz.

Sosyal Medya Reklamları Hizmeti
Sosyal Medya Reklamları Hizmeti

Yeniden Pazarlama (Remarketing)

Yeniden pazarlama (Remarketing) dijital pazarlamanın gerçekten ne kadar büyük teknolojiler ortaya koyduğunun bir örneği. Örneğin bir siteye girdiğiniz ve ayakkabı baktınız, daha sonra her yerde karşınıza o sitenin reklamı gelmeye başladı. Bir ürünü internetten alacaktınız ve sepete eklediniz, daha sonrasında önemli bir şey oldu ve unutup çıktınız. Ertesi gün o site o ayakkabının reklamını size alışverişi tamamla %15 indirim diye her yerde gösterdi. Sanki büyü gibi değil mi? İşte biz bu ve buna benzer onlarca senaryo ya Yeniden Pazarlama (Remarketing) diyoruz.

Eğer dijital pazarlama yaparak satışlarınız ve müşterilerinizi arttırmak istiyorsanız yeniden pazarlama reklamları sizin için altın yumurtlayan tavuk. Bir ürünle veya konuyla ilgilenen kişiyi müşteriye çevirmenin en teknolojik ve harika yolu.

Chatbot ve Mobil Pazarlama

Chatbot son dönemlerde sitelere çok fazla eklenen veya farklı yöntemlerle insanlara ulaştırılan bir pazarlama yöntemi. Facebook Massenger için otomatik yazı ve işlem öbekleri ayarlayıp karşıdaki insanın ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir sistem kurarak yapılan pazarlama türüne chatbot pazarlama deniyor.

Mobil pazarlama mobil uygulama yaptırarak ve mobil uygulamamızı indiren insanlara farklı kampanyalar ve farklı teknikler uygulayarak yapılan pazarlama türüne deniyor. Ayrıca mobil pazarlama denince mobil uygulamalarda karşınıza çıkan uygulama içi reklamlarda mobil pazarlama için örnek verilebilir.

Dijital Pazarlama İle İşinizi Büyütün

Size elimden geldiği kadar Dijital Pazarlama ile ilgili genel bilgileri vermeye çalıştım. Tabi bunların ayrıntılarına zamanla hem blogta hemde youtube ve sosyal medya kanallarım da gireceğim. Zaman hızla ilerliyor ve iş yerleri sahipleri büyük bir hızla Dijital Pazarlama çalışmalarına ağırlık vermeye başladı. Size tavsiyem zaman kaybetmeden başlamanız ve müşteri sayınızı ve satışlarınızı arttırmanız için elektronik ortamdan sonuna kadar faydalanmanız. Bunu ister kendiniz öğrenerek yapın ister bir Dijital Pazarlama Uzmanı veya Dijital Pazarlama Ajansıyla yapın. Ama ne olursa olsun internetteki varlığınızı oluşturmaya başlayın.

Dijital Pazarlama Hizmetlerim
Dijital Pazarlama Hizmetlerim

Satışlarını Arttırmak İçin ÜCRETSİZ
DİJİTAL PAZARLAMA İPUÇLARI

Satışlarını ve müşteri sayını arttırmak için Dijital Pazarlama ile ilgili ipuçları almak istiyorsan Mail Listesine ÜCRETSİZ abone olabilirsin!

Abone olduğunuz için teşekkür ederim.

Bir hata meydana geldi.

Yazan
Ali Aktaş
Tartışmaya Katıl

1 Yorum

Ali Aktaş

Dijital Pazarlama & Satış Stratejileri Uzmanı

Dijital Pazarlamanın Gücü

Dijital Pazarlamanın gücünü anlayan iş yeri ve firmalar son 3-4 yıl içerisinde çok büyük yol kat ettiler. Dijital Pazarlama çalışmalarına zaman ve bütçe ayıran firmalar, sektördeki rakiplerinin hızlı bir şekilde önüne geçiyor.