Eposta Pazarlama Nasıl Yapılır? (Eposta Pazarlama Nedir?)
Eposta Pazarlama Nedir?
Eposta Pazarlama Nedir?

Eposta Pazarlama Nasıl Yapılır? (Eposta Pazarlama Nedir?)

Eposta Pazarlama

Dijital pazarlama, elektronik cihaz veya internet bağlantısı kullanılarak yapılan tüm pazarlama faaliyetlerini kapsar.

Eposta Pazarlama Nasıl Yapılır? Eposta Pazarlama Nedir?
Eposta Pazarlama Nasıl Yapılır? Eposta Pazarlama Nedir?

İşletmeler, mevcut ve potansiyel müşterilere erişmek için arama motorları, sosyal medya, eposta pazarlama ve diğer web siteleri gibi dijital kanallardan yararlanır. Klasik pazarlama yöntemlerindeki fiziksel gereksinimlerden sıyrılmış, online & sanal ortamda faaliyet gösterme imkânı dijital pazarlama ile mümkündür. Böylece eposta pazarlama ve diğer video, sosyal medya veya web sitesi tabanlı pazarlama fırsatları dâhil olmak üzere markalar için sayısız fırsat ortaya çıkar. Geleneksel pazarlama yöntemlerinde müşteriye mesajınızı iletmek için doğru “yer” ve “zamanı” optimum şekilde birleştirmek gerekirdi. Ancak dijital pazarlama ile müşterilerin her “zaman” erişilebilir olduğu bir “yer” ortaya çıktı ve formül değişti.

İnternet erişiminin giderek kolaylaştığı şu dönemlerde bile internete bağlanan insan sayısındaki istatistiklerin “yukarı” yönde ilerlediğini tahmin edebilir miydiniz? Hatta yapılan son araştırmalara göre yetişkinlerin günlük bazda internete bağlanma oranları %5 arttı. Dolayısıyla e-posta, sosyal medya ve online alışveriş gibi internet ortamının rutin aktivitelerinde de aynı oranda artış yaşandı. 

Dijital pazarlamanın kendisiyle ilişkili çok fazla seçenek ve strateji olduğundan, bütçenizi akılcı bir şekilde idare edebilir ve çeşitli pazarlama taktiklerini kolayca deneyebilirsiniz.

Dijital pazarlama türleri arasında öne çıkan yaygın stratejilerden biri de eposta pazarlama yöntemidir.

Dijital Pazarlama Hizmetlerim
Dijital Pazarlama Hizmetlerim

Eposta Pazarlama Nedir?

Eposta pazarlama, potansiyel ve mevcut müşterilere e-posta gönderme üstüne kurulu oldukça etkili bir dijital pazarlama stratejisidir. Etkili eposta pazarlama çabaları, potansiyel müşterileri müşteriye dönüştürürken tek seferlik müşterilerin devamlılığını arttırır. Bu yazı, dijital pazarlama noktasında eposta pazarlama stratejisinden maksimum verimi almak isteyenlere yardımcı olacak bir rehber niteliğinde hazırlanmıştır.

Eposta pazarlamadan önce Dijital Pazarlama nedir türleri nelerdir öğrenmek istiyorsan ” Dijital Pazarlama Nedir? (Dev Dijital Pazarlama Rehberi) ” isimli yazımı okuyabilirsin.

Neden Eposta Pazarlama?

Sosyal medya platformları ve „spam” e-postaların yükselişine rağmen eposta pazarlama yöntemi, en etkili dijital pazarlama unsurlarından biri olmaya devam ediyor.

Eposta pazarlama etkisini büyük ölçüde koruyor çünkü,

 1. E-Posta bir numaralı iletişim kanalı: Tüketicilerin yaklaşık %99’luk bir kısmı e-postalarını günde en az bir kere (çoğunlukla birden fazla) kontrol ediyor.
 2. Kendinize ait liste: Herhangi bir sosyal medya platformundaki takipçi listeleri ve hesaplarınız elinizde olmayan nedenlerle kullanılmaz/erişilmez hale gelebilir. için oluşturulan listeler, tamamen sizin kontrolünüzdedir.
 3. Eposta pazarlama stratejisi her anlamda yüksek getiri sağlar: E-posta yoluyla pazarlanan ürünleri satın alan kişilerin, e-posta teklifi “almayan” tüketicilere göre %138 daha fazla para harcadığını biliyor muydunuz? Ayrıca eposta pazarlama ile elde edilen “yatırım getirisi (ROI)” %4400’lere kadar ulaşabilir. Sosyal medya pazarlamasının daha fazla getiri sağladığını sanıyorsanız, tekrar düşünmekte fayda var. Zira eposta pazarlaması ile yapılan kampanyalarda yatırım getirisi oranları sosyal medya platformlarından 3 kat fazladır.

Eposta Pazarlama Nasıl Yapılır?

Öncelikle kendinize bir e-mail listesi oluşturmanız gerekiyor. Yani mevcut ve potansiyel müşterilerinizden bir yolunu bulup, e-mail adresleirni talep etmelisiniz.

Bu işlem için en etkili yöntemleri aşağıda bulabilirsiniz;

 • Kendi web sitenize üye toplayın. Bu iş için özel olarak tasarlanmış “pop-uplar” ile sitenizi ilk kez ziyaret eden, belirli bir süre aktif olan kişilerden üye olmalarını talep edebilirsiniz.
 • Eski moda üyelik formları oluşturabilirsiniz. Genel kullanımı itibarıyla modası geçmiş olsa da üyelik formlarını hedef kitlenizin uğrak noktalarına yerleştirmek, e-mail listenize ek bir kaynak oluşturur. İsterseniz fiziksel satış mağazalarınızda, isterseniz tüketicilerle bira raya geldiğiniz organizasyonlarda bu tür formların dağıtımını yapabilirsiniz.
 • Sosyal medya platformları üzerinden üyelik sağlayın. Web sitenize kurulacak küçük yardımcı yazılımlar sayesinde, kullanıcıların sosyal medya hesapları ile üyelik yapmasını sağlayabilirsiniz. Böylece isim, soy isim gibi bilgilerin yanında e-mail adreslerini de otomatik olarak kendi sisteminize aktarmış olursunuz. Bu döngüyü, kendi sosyal medya hesaplarınızda yapacağınız tanıtımlarla sürekli hale getirebilirsiniz.

Mevcut e-mail listenizdeki sayıyı arttırmak için;

 • Yarışma ve kampanyalar düzenleyin. Bu etkinliklere katılım için web sitesine üyeliği şart koşun. Ayrıca bazı şanslı üyeler için ekstra ödüller dağıtın ki; sadece ödül kazanma amacıyla da olsa yeni üyeler, yani yen mail adresleri kazanın.
 • E-postları paylaşılması kolay şekilde dizayn edin. Okunaklı, ilgi çekici ve ikna edici içerikleri yaymaya çalışın. Mailchimp gibi destek yazılımları ile e-postalarınıza sosyal medya platformları için “paylaş” butonları ekleyin. Benzer bir stratejiyi sosyal medya paylaşımlarınız için de uygulamak isteyebilirsiniz.
 • Karşılama sayfasını iyi kullanın. Karşılama sayfaları doğrudan kayıt olma eylemine çağrı yapacak şekilde dizayn edilmeli. Küçük eklentiler yardımıyla oluşturulabilen “karşılama sayfasında” en dikkat çekici ve en iyi içerik & görselleri kullanın.
Sosyal Medya Reklamları Hizmeti
Sosyal Medya Reklamları Hizmeti

Eposta Listesi Satın Almak

Epostaosta listeleri satıcılarının anlattığı kadar efektif kaynaklar değildir. Zira eposta pazarlama için yardımına ihtiyaç duyacağınız birçok yazılım, böyle bir sistemle çalışmaya izin dahi vermez.

Çünkü satın alınan email adreslerinden oluşan listeye gönderilen ePostalar, listedeki büyük çoğunluk tarafından spam olarak işaretlenecek. Sizden, markanızdan ve ürününüzden haberi olmayan kişiler, kendi rızalarıyla mail bilgilerini vermedikleri için sizi yoksayacaklar. Bu durumda iki türlü sonuç ortaya çıkıyor.

 1. Satın alınan email/ePosta listeleri etkisiz. Çünkü insanların çoğu kendi istekleri dışında aldıkları mailleri, spam olarak işaretliyor. Ve bu konuda haklılar.
 2. eposta pazarlama için hizmet aldığınız yazılım firması buna izin vermiyor. Yukarıda bahsi geçen “spam” olarak işaretlenen emailler, hizmet aldığınız firmanın sunucuları üzerinden gönderileceğinden, firmanın bütün işini baltalama potansiyeline sahip. Bu nedenle MailChimp, ActiveCampaign, Constant Contact gibi dijital pazarlama otomasyon firmaları, satın alınan listelerin kullanımını yasaklamıştır.

Bu noktada otomasyon şirketleri genellikle izin alınarak toplanmış ePosta adresleri üzerinden çalışmayı tercih ederler. Sizlere sundukları üyelik formu eklentileri ile çoğu zaman bu izinleri kendileri takip edebilirler. Anti-spam kuralları çerçevesinde, rıza dışı toplanan ePosta adreslerini kullanan müşterilere sunulan hizmet anında sonlandırılır.

Eposta Pazarlama İçin Kullanılabilecek Platformlar

Eposta pazarlama faaliyetlerinde en büyük yardımcılarınız, otomasyon hizmeti sunan firmalar olacak. Sadece çoklu mail gönderme eyleminde değil, dijital pazarlamanın birçok farklı adımında size destek olacak çözümler sunuyorlar.

Mailchimp

Mailchimp
Mailchimp

Günde 1 milyarın üzerinde ePosta gönderimi yapan, sevimli maskotuyla hafızalarda yer eden bir eposta pazarlama yazılım firması. Sosyal medya ve uygulama entegrasyonu, oto-cevap (autoresponders), zaman dilimine dayalı gönderim, A/B testleri gibi ticari başarınıza doğrudan etki eden birçok hizmeti, Mailchimp’te bulabilirsiniz. Ayrıca firma, sıfırdan başlayan girişimciler için sunduğu ücretsiz hizmetlerle, dijital pazarlamanın yeni aktörlerini memnun ediyor.

Tahmini fiyatlar

Ücretsiz Paket:

 • 12,000 eposta aylık
 • 2,000 takipçiye kadar
 • 30 günlük email desteği dâhil

Grow Paket:

 • $10 aylık başlayan fiyatlarla
 • 5,000 takipçiye kadar: $50 aylık
 • 10,000 takipçiye kadar: $75 aylık
 • 25,000 takipçiye kadar: $150 aylık
 • 52,000 takipçiye kadar: $250 aylık

ConstantContact

Constant Contact
Constant Contact

1995 yılında kurulan Constant Contact dünyanın en büyük eposta pazarlama servislerinden biri haline geldi.

ConstantContact, küçük & orta boy işletmeler için en iyi eposta pazarlama hizmetidir. E-posta otomasyon yazılımı 60 günlük ücretsiz deneme sürümüyle birlikte gelir. Kullanıcılar yani işletmeler için işi kolaylaştırır. Bununla birlikte birçok entegrasyon seçeneği sunar.

Event management ve sosyal medya araçlarına ek olarak, paylaşmaya uygun kuponlar ve kampanya materyallerini ConstantContact yardımıyla oluşturmak mümkün. Geniş yelpazede sunulan uygulama entegrasyonu hizmeti ile muhtemelen daha önce kullandığınız uygulamaların birçoğunu, ConstantContact yazılımına entegre etmek isteyeceksiniz. 

Eposta pazarlama konusunda çok da tecrübeli değilseniz, üzülmeyin. ConstantContact yeni başlayanlar için işi kolaylaştıran rehber ve hizmetleri de içinde barındırıyor olacak. Ayrıca çevirim içi destek/live chat ve telefon üzerinden yardım gibi imkânların yönetimini aynı yazılımla yapabilirsiniz.

Tahmini fiyatlar

Email Paket:

 • 0-500 takipçiye kadar: $20 aylık
 • 501-2,500 takipçiye kadar: $45 aylık
 • 2,501-5,000 takipçiye kadar: $65 aylık
 • 5,001-10,000 takipçiye kadar: $95 aylık

Email Plus Paket:

 • 0-500 takipçiye kadar: $45 aylık
 • 501-2,500 takipçiye kadar: $70 aylık
 • 2,501-5,000 takipçiye kadar: $95 aylık

SendInBlue

SendİnBlue
SendİnBlue

E-mail marketing alanında nispeten yeni bir servis sağlayıcı. İşletmeleri ilgilendiren en önemli özelliği ise düşük bütçeyle sunduğu imkânlar.

İlk olarak satış tabanlı eposta pazarlama üzerine yoğunlaşan firma son dönemde epostalar ile SMS’ler arasında bir güç birliği yaptı. Başlangıçta sunduğu ücretsiz Paketlama hizmeti ile liste yönetimi, kampanya raporlama ve email tasarım optimizasyonu gibi oldukça faydalı konularda destekçiniz oluyorlar.

Tahmini fiyatlar:

Ücretsiz sınırlı paket:

 • 300 e-posta, günlük.
 • 9,000 e-posta sınırı, aylık.
 • Kişi sayısı sınırsız.

Lite paket:

 • 19 € aylık,
 • 40,000 eposta, aylık.
 • Günlük eposta gönderim sınırı yok,
 • Kişi sayısı sınırsız.

Essential paket:

 • 29 € aylık,
 • 60,000 eposta aylık.
 • Günlük eposta gönderim sınırı yok,
 • Logosuz eposta gönderimi.
 • Kişi sayısı sınırsız.

Premium paket:

 • 49 – 129 € aylık, 120,000 – 350,000 eposta aylık.
 • Günlük eposta gönderim sınırı yok.
 • Gelişmiş otomasyon özelliklerine erişim. Kişi sayısı sınırsız.

GetResponse

GetResponse
GetResponse

GetResponse yalnızca bir eposta pazarlama yazılımı olarak algılanmamalıdır. Zira karşılama sayfalarından “webinar” çözümlerine kadar dijital pazarlamayı ilgilendiren birçok noktada size yardımcı olur.

Webinar ve karşılama sayfaları tek başlarına çok etkili özellikler gibi görünmüyor ancak eposta pazarlama çabalarıyla ile birleştirince, ortaya çıkan üçlünün yarattığı sinerji ile bambaşka bir boyuta geçiliyor.

Mail listesi segmentasyonu, A/B testleri, oto-yanıt, yazılım entegrasyonu gibi başarı odaklı çözümler, GetResponse otomasyonunda yer alıyor. Ayrıca otomasyonun kendine has “Perfect Timing” özelliği ile ePosta göndermek için günün en uygun saati belirleniyor ve buna göre hareket ediliyor. Bu saatler otomasyonun topladığı veriler ışığında ortaya çıkıyor. Böylece hedef kitlenin gönderileri inceleme oranını arttırıyor.  

Sunduğu özellik skalası düşünüldüğünde orta ölçekli işletmer için ideal bir otomasyon. eposta pazarlama yöntemini kullanmak isteyenler için kullanım kolaylığı ile öne çıkıyor.

Tahmini fiyatlar:

E-Posta paketi:

 • 1,000 takipçiye kadar: $15 aylık
 • 2,500 takipçiye kadar: $25 aylık
 • 5,000 takipçiye kadar: $45 aylık
 • 10,000 takipçiye kadar: $65 aylık

Pro paket:

 • 5,000 takipçiye kadar: $49 aylık
 • 10,000 takipçiye kadar: $75 aylık

Max paket:

 • 10,000 takipçiye kadar: $165 aylık
 • 25,000 takipçiye kadar: $255 aylık

Girişimci paketi:

 • 100,000 takipçiye kadar: $1,199 aylık

Drip

Drip
Drip

Yeni sayılabilecek otomasyon yazılımlarından bir diğeri. Yeni başlayanlar için kullanımı oldukça kolay. Ayrıca e-ticaret çözümleriyle sektörde parlayan bir yıldız.

Özellikle birden fazla ürün kaleminde satış yapan e-ticaret iş sahipleri için biçilmiş kaftan. Online satış mağazanızda topladığı veriler ve yaptığı takipler ile Drip, göndereceğiniz ePostaların etkinliğini çok büyük oranda arttırabilir.

 • Tekrar ziyaret eden & ilk kez gelen ziyaretçiler
 • Alışveriş sepetini iptal eden ziyaretçiler
 • E-Postalarda buldukları bağlantıya tıklayıp gelenler & başka yollardan siteye erişenler

Yukardaki verilerle eposta pazarlama çabaları birleşince ortaya nasıl sonuçlar çıkabileceğini hesaplamak zor değil. 

Drip kullanıcılarına WordPress, WooCommerce, Facebook Ad gibi entegrasyon seçenekleri de sunuyor.

Online veya fiziksel mağazalar üzerinden sıklıkla ürün satışı gerçekleştiren işletmeler için Drip, piyasadaki en etkili dijital pazarlama otomasyonlarından biri.

Tahmini fiyatlar

 • Starter Paket: Ücretsiz, 100 takipçiye kadar. Sınırsız eposta gönderimi.
 • Basic Paket: $49 aylık  2,500 takipçiye kadar. Sınırsız eposta gönderimi.
 • Pro Paket: $99 aylık, 5,000 takipçiye kadar. Sınırsız eposta gönderimi.

Satışlarını Arttırmak İçin ÜCRETSİZ
DİJİTAL PAZARLAMA İPUÇLARI

Satışlarını ve müşteri sayını arttırmak için Dijital Pazarlama ile ilgili ipuçları almak istiyorsan Mail Listesine ÜCRETSİZ abone olabilirsin!

Abone olduğunuz için teşekkür ederim.

Bir hata meydana geldi.

Yazan
Ali Aktaş
Tartışmaya Katıl

Ali Aktaş

Dijital Pazarlama & Satış Stratejileri Uzmanı

Dijital Pazarlamanın Gücü

Dijital Pazarlamanın gücünü anlayan iş yeri ve firmalar son 3-4 yıl içerisinde çok büyük yol kat ettiler. Dijital Pazarlama çalışmalarına zaman ve bütçe ayıran firmalar, sektördeki rakiplerinin hızlı bir şekilde önüne geçiyor.

Satışlarını Arttırmak İçin ÜCRETSİZ
DİJİTAL PAZARLAMA İPUÇLARI

Satışlarını ve müşteri sayını arttırmak için Dijital Pazarlama ile ilgili ipuçları almak istiyorsan Mail Listesine ÜCRETSİZ abone olabilirsin!

Abone olduğunuz için teşekkür ederim.

Bir hata meydana geldi.