Google Reklamları Nasıl Verilir? Google Ads [DETAYLI REHBER]

Google Reklamları Nasıl Verilir? Google Ads [DETAYLI REHBER]

Google Reklamları Nedir?

Google reklamları denildiğinde birçok kişinin aklına muhtemeleren arama yaptığınızda en üst kısımda çıkan ve ”REKLAM” diye belirtilen arama sonuçları gelir. Evet bu bir Google reklamıdır fakat sadece bir reklam türüdür. Bunun gibi birçok Google reklam türü bulunmaktadır.

Özet olarak Google reklamları Google, Google’ın sahip olduğu tüm platformlar ve internette arama yapıp girdiğiniz aklınıza gelen tüm sitelerde reklam vermek demektir. Yanlış duymadınız, sadece Google reklamı vererek internette aklınıza gelen tüm sitelerde reklam vermiş oluyorsunuz.

Google Reklam Türleri

  • Arama sonuçları reklamları
  • Web sitelerinde gözüken Banner (Resimli) reklamlar
  • Youtube Reklamları
  • Arama alışveriş reklamları vb.

Bu yazımda sizlere en sık karşınıza çıkan Arama sonuçları reklamları ve Banner reklamların nasıl verildiğini anlatacağım.

Google Reklamları İçin Yapmanız Gerekenler

Googleda reklam vermek için ilk yapmanız gereken aşağıda verdiğim Google Ads adresine gidip bir Ads hesabı açmak. Hesap açmayı aşağıdaki fotoğrafları takip ederek yapabilirsiniz.

Önemli: Hesap açarken başta kısa bir reklam ayarı yaptırıyor. Burada oluşturduğunuz reklam amatör bir reklamdır ve hesap açıldıktan sonra bu reklamı silmeyi tavsiye ediyorum. Panele ulaştığımızda çok daha güzel ve profesyonel hedefleme ve reklam oluşturabiliriz.

  1. Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi Buraya Tıklarayarak Google Ads adresine gidin ve sağ üst köşede bulunan ”Hemen Başlayın” seçeneğine tıklayın.

2. Gelen sayfada işletmenizin adını ve işletmenize ait internet sitenizi girin ve ileri butonuna tıklayın.

3. Daha sonra reklamlarınız hangi ülke, şehir vb. yerlerde yayınlanacaksa aşağıdaki resimde ok ile gösterdiğim alana o isimleri girin. Eğer istediğiniz seçenek giriliyse birşey yapmanıza gerek yok. İleri butonuna tıklayabilirsiniz.

4. Gelen sayfada işletmenizin sektörünü seçip ileri butonuna tıklayın.

5. Bu kısımda google’da arama yapan kişisinin sizi nasıl gördüğü ayarlıyorsunuz. Burada düşünmeniz gereken ben buraya ne yazarsam müşteri benim sitemi ziyaret eder. Satırları doldurduktan sonra ileri butonuna tıklayabilirsiniz.

6. Bu kısım banner reklam için resim eklediğiniz kısım. Şimdili burayı boş bırakbilirsiniz.

7. Bu kısımda günlük Maximum harcanacak tutarı beliryorsunuz. Eğer kayıt olurken girdiğiniz reklamı kullanacaksanız buradan size uygun bütçeyi seçebilirsiniz. Biz genelde kayıt olduktan sonra bu reklamı siliyor Google Ads içindeki daha profesynel araçlarla reklam veriyoruz. Bu nedenle bu kısımda işaretlenen bütçe bizim için önemli değil.

8. Bu kısımda reklamlarımızla ilgili detayları gösteriyor. Herşey istediğiniz şekildeyse ileri butonuna tıklayabilirsiniz.

9. Bu kısım reklam sonucunda ödenecek tutar için faturalandırma ayarlarının yapıldığı kısım. İstenen bilgilerin hepsini güzel şekilde doldurun. Burada girdiğiniz bilgilerin hiçbir zararı yok.

Yukarıdaki sayfanın devamı şeklinde bu kısımları doldurun.

10. İstenen tüm bilgileri doldurduktan sonra aşağıdaki gönder butonuna tıklıyoruz ve Google Ads kaydımızı tamamlayarak ilk reklamımızı oluşturmuş oluyoruz.


Profesyonel Google Reklamı Vermek

Yukarıdaki adımları takip ederek Google Ads hesabımızı açmış ve ilk reklam ayarlarımızıda kabaca girmiş olduk. İsterseniz bu reklamı yayınlayabilir isterseniz panele girer girmez üzerine tıklayıp silebilirsiniz. Bu yazının devamında profesyonel şekilde reklam çıkmayı ve Gogole Ads panelindeki tüm özelliikleri anlatacağım. Bu sebeple yazıyı takipte kalın.

Satışlarını Arttırmak İçin ÜCRETSİZ
DİJİTAL PAZARLAMA İPUÇLARI

Satışlarını ve müşteri sayını arttırmak için Dijital Pazarlama ile ilgili ipuçları almak istiyorsan Mail Listesine ÜCRETSİZ abone olabilirsin!

Abone olduğunuz için teşekkür ederim.

Bir hata meydana geldi.

Yazan
Ali Aktaş
Tartışmaya Katıl

Ali Aktaş

Dijital Pazarlama & Satış Stratejileri Uzmanı

Dijital Pazarlamanın Gücü

Dijital Pazarlamanın gücünü anlayan iş yeri ve firmalar son 3-4 yıl içerisinde çok büyük yol kat ettiler. Dijital Pazarlama çalışmalarına zaman ve bütçe ayıran firmalar, sektördeki rakiplerinin hızlı bir şekilde önüne geçiyor.

Satışlarını Arttırmak İçin ÜCRETSİZ
DİJİTAL PAZARLAMA İPUÇLARI

Satışlarını ve müşteri sayını arttırmak için Dijital Pazarlama ile ilgili ipuçları almak istiyorsan Mail Listesine ÜCRETSİZ abone olabilirsin!

Abone olduğunuz için teşekkür ederim.

Bir hata meydana geldi.