İşletmeler İçin Facebook ve İnstagram Reklamlarının Önemi (Dijital Reklamın Önemi)

İşletmeler İçin Facebook ve İnstagram Reklamlarının Önemi (Dijital Reklamın Önemi)

Günümüzde bir işletme kurmak ve bu rekabet ortamında işletmenizi ayakta tutmaya çalışmak büyük efor istiyor. Rakiplerinizden iyi yaptığınız şeyler sizi hızlı bir şekilde yükseltirken yanlış yaptığınız tek birşey işletmenizi açısından kötü sonuçlar doğurabiliyor.

Fakat hızla değişen ve yoğun rekabet içinde değişmeyen tek bir silah var oda “REKLAM” 

Verdiğiniz hizmetleri, sattığınız ürünleri veya markanızın değerini binlere, yüzbinlere hatta milyonlara duyurmanın en iyi yoludur reklam.

Dijital Devirde Dijital Reklam

Size dijital platformların nasıl geliştiğini anlatmama gerek yok diye düşünüyorum. Neredeyse 5-6 yaşlarında başlayan sosyal medya kullanımının 60-70 yaşlarına kadar çıktığını hepimizi çevremizden görüyoruz. Günde milyonlarca insan bu platformlarda geziyor, videolar izliyor, fotoğraflar beğeniyor veya keyifleri her ne isterse onu yapıyorlar.

Peki amacımız markamızı tanıtmak ve daha fazla müşteri bulmak ise neden onların ceplerine girmeyelim? Neden günlük en çok zaman geçirdikleri platformlarda karşılarına çıkmayalım?

Artık sosyal medyada PR çalışmaları yapmayan, reklam kampanyaları düzenlemeyen veya sosyal medyayı etkili bir şekilde kullanamayan firmalar olduğu yerde sayıyorlar. Bu söylediklerimi güzel stratejilerle birleştirip sosyal medyadan güç elde edenler ise 2 3 yılda nerelere geldi siz zaten görüyorsunuz.

FACEBOOK VE İNSTAGRAM REKLAM TEKNOLOJİSİ

Son yıllarda dijital reklam teknolojilerinde öyle gelişmeler olduki, kullanan için adeta sihirli bir değnek. Klasik reklamlarda yani TV, Gazete, Radyo, Billboard, broşür gibi reklamlarda harcadığınız paranın size ne kazandırdığını hesaplamak çok zor. Ama dijital reklamlarda her ama her adımı takip edebiliyoruz.

Örneğin: Saat satan bir iş yeriniz var ve aynı zamanda internetten satış yapıyorsunuz. Bir broşür yaptırıp bunu dağıttırarak reklam verdiğinizi varsayalım. Bu harcama karşıllığında size ne kadar sürede ne kadar müşteri geldi? Size gelen müşterilerin özellikleri neler? Reklam harcaması karşılığında ne kadar para kazandınız? Bu müşterilerin cinsiyetleri neler? Hangi ürünlere daha çok ilgi gösterdiler? Hangi yaş aralığı daha çok reklamla ilgilendi? Bu soruların cevabını bulmak çok zordur.

Fakat yapılan dijital reklamlarda tüm bu parametreler ve aklınıza gelebilecek her ne varsa bütün bunları anlık olarak görebiliyor ve reklam/satış stratejimizi buna göre belirleye biliyoruz. Rakiplerimizden bizi ayıranda bu oluyor.

Dijital Reklam Yaparken Neye Dikkat Etmelisiniz?

Dijital Reklam yapmak demek, facebook ve instagrama girip reklam aracını açıp, gönderiyi öne çıkar dedikten sonra para ödeyip binlerce insana gönderilmesi değildir. Bu şekilde yapılan reklamlar yüzünden binlerce işletme boşa para harcıyor ve bunu doğru birşey yaptığını düşünerek harcıyor. Daha sonra rakipleri doğru stratejilerle müşterileri toplayınca, sosyal medya bana uygun değil diyip kenara çekilmeyi tercih ediyor ve kendi dar müşteri kitlesiyle işlerine devam etmeye çalışıyor.

1) Mutlaka pazarlama strateji desteği Alın

Doğru bir pazarlama stratejisi kurulmadan hiçbirşeye adım atmayın. Pazarlama işletmenin temel direğidir. Doğru pazarlama olmadan bir şirket büyüyemez veya ayakta kalamaz. Bu geçmişte böyle olmuştur gelecekte de böyle olacaktır.

2) Uzman değilseniz işi uzmanına bırakın veya siz uzman olun.

Sosyal medya da gerçekten bir uzmanla çalışmıyorsanız veya bir uzman değilseniz doğru araçları kullanmak ve maksimum verimle sonuç elde etmek çok zordur. Bu yüzden ya gerçekten işinin uzmanı olan biriyle çalışmanızı yada gerçekten eğitimler alarak ve çalışarak uzmanlaşmanızı öneririm. Bunun dışında yapacağınız reklam kampanyaları genellikle boşa para harcama olacaktır.

3) Sistem kurulmasını isteyin.

Dijital reklam danışmanınızdan veya çalıştığınız ajanstan sistem kurmalarını iteyin. ürün sayfaları, takip sistemleri, birbirini takip eden reklam setleri ve satış araçlarıyla kurulan sistemler size maksimum verim ve maksimum müşteri kazancı olarak geri dönecektir. Ayrıca sizin iş gücünüzü de büyük ölçüde rahatlatacaktır.

Tüm bu çalışmalar düzenli ve planlı olarak yapıldığında işletmenin büyümemesi gibi bir seçenek yoktur. Doğru yapılan reklamlar işletme sahiplerine çok büyük kitleler kazandırır. Bunu örneğini sosyal medyada son 3 yıl içinde güzel işler yapan veya yaptıran işletme sahiplerine bakarak sizde çok rahat görebilirsiniz. Bu yazımı burada bitirerek sizlere iyi çalışmalar ve başarılar diliyorum.

Satışlarını Arttırmak İçin ÜCRETSİZ
DİJİTAL PAZARLAMA İPUÇLARI

Satışlarını ve müşteri sayını arttırmak için Dijital Pazarlama ile ilgili ipuçları almak istiyorsan Mail Listesine ÜCRETSİZ abone olabilirsin!

Abone olduğunuz için teşekkür ederim.

Bir hata meydana geldi.

Yazan
Ali Aktaş
Tartışmaya Katıl

Ali Aktaş

Dijital Pazarlama & Satış Stratejileri Uzmanı

Dijital Pazarlamanın Gücü

Dijital Pazarlamanın gücünü anlayan iş yeri ve firmalar son 3-4 yıl içerisinde çok büyük yol kat ettiler. Dijital Pazarlama çalışmalarına zaman ve bütçe ayıran firmalar, sektördeki rakiplerinin hızlı bir şekilde önüne geçiyor.

Satışlarını Arttırmak İçin ÜCRETSİZ
DİJİTAL PAZARLAMA İPUÇLARI

Satışlarını ve müşteri sayını arttırmak için Dijital Pazarlama ile ilgili ipuçları almak istiyorsan Mail Listesine ÜCRETSİZ abone olabilirsin!

Abone olduğunuz için teşekkür ederim.

Bir hata meydana geldi.