İş Yerleri İçin Hayati Öneme Sahip SEO Nedir? Neden Önemli?

İş Yerleri İçin Hayati Öneme Sahip SEO Nedir? Neden Önemli?

Summary:

‘Seo’ Kelimesini artık birçok insan sık sık duyuyor. Nedir bu SEO? Neden iş yerleri ve firmalar için hayati önem taşıyor? Hiç düşündünüz mü?

SEO yu tanımlayacak ve tüm insanların anlayacağı şekilde anlatacak olursak. Google üzerinden yapılan aramalarda en üstte çıkmaya çalışmak diyebiliriz. Ne kadar kaliteli SEO (Search Engine Optimization) yaparsak bir arama sonucunda ilk sırada çıkma olasılığımız okadar artar.

SEO Neden Önemli?

Seo neden önemlidir hemen size en basit şekilde açıklayayım. Örneğin; İstanbul Bakırköy de bir güzellik salonu sahibisiniz. Şuan lazer epilasyon yaptıracak olan bir kişi daha önce deneyip memnun kaldığı bir yer yok ise %90 oranında Google a ”Bakırköy Lazer Epilasyon” yazarak arama yapmaktadır. Bu yaptığı aramalarda müşteriler genellikle ilk sayfada gördüğü sitelere tıklamakta, ikinci sayfa geçmemektedir. Yani güzel bir websitesi ile ilk sayfada müşterinin karşısına çıkan rakibiniz müşteriyi de sizin elinizden almış olur.

Başka bir örnek; Örneğin saat satan bir mağazanız var ve bu saatleri internetten satmak için bir web sitesi yaptırdınız. Bir müşteri Google a ”Casio Saat” diye arattığında müşterinin karşısına ilk sayfada çıkmıyorsanız o müşteriyi kazanma imkanınız sıfıra yakın.

Bu ve buna benzer yüzlerce örnek verebiliriz. Ayakkabı mağazası olandan cafe sahiplerine, saç ekimi yapanlardan e-ticaret yapan insanlara kadar bir çok işletmecinin en önemli rekabet araçlarından biridir SEO. Bunun sebebi ise son derece basit; İnsanlar kolaylık istiyor! Aldıkları her şeyi, gittikleri her yeri Googledan aramayı seviyorlar.

Peki SEO Çalışmasını Nasıl Yapabiliriz? Google da ilk sıralara nasıl çıkarız?

Bunu yapmak için ilk olarak bir web sitesine sahip olmanız gerekiyor. NOT: Yeni birkaç yöntem ile web sitesi olmadan da ilk sıraya çıkmakılabililyor.

Daha sonra web site içinde yapılması gereken ayarlar ve düzenlemeler vardır. Bunlardan bazılarını söylemem gerekirse en önemli unsur hızdır. Sitenizin açılma hızı yüksek olmalıdır. Hız dışında kendi sektörünüzle ilgili bazı anahtar sözcüklere odaklanılarak (Öğrneğin: Bakırköy güzellik salonu, Nike Ayakkabı, Kadıköy En İyi Restoran vs.) tüm sayfaların bu anahtar kelimelere odaklanarak hazırlanması, üretilen içeriklerin ve blog yazıların bu anahtar kelimelere uygun yazılması gerekmektedir. Siteye sık ve düzenli içerik üretmek, bu içerikleri üretirkende SEO kurallarına dikkat etmek gereklidir.

Gözünüz Korkmasın!

Bu saydığım şeyler sizin gözünüzü korkutmuş olabilir fakat emek olmadan yemek olmuyor. Bu verilen emek kesinlikle karşılı olan bir emek. Bunun karşılığı net bir şekilde daha fazla müşteri ve daha fazla satış.

Eğer ilginiz ve belirli bir düzeyde bilginiz varsa, gerek benim yazılarımdan gerekse başka kaynaklardan öğrendiğiniz bilgileri uygulayarak sitenizin SEO çalışmalarını yapabilir ve ilk sıralarda yer almak için çalışabilirsiniz.

Eğer zamanınız ve bilginiz yoksa işin uzmanı olan bir Dijital Pazarlama Ajansı ile, SEO Ajansı ile veya bireysel bir uzman ile çalışabilirsiniz. Bu çalışmalar için ödediğiniz paralar kesinlikle sokağa attığınız bir şey olmayacaktır. Dediğim gibi emeğin karşılığı net bir şekilde belli. Daha fazla MÜŞTERİ ve daha fazla SATIŞ.

Satışlarını Arttırmak İçin ÜCRETSİZ
DİJİTAL PAZARLAMA İPUÇLARI

Satışlarını ve müşteri sayını arttırmak için Dijital Pazarlama ile ilgili ipuçları almak istiyorsan Mail Listesine ÜCRETSİZ abone olabilirsin!

Abone olduğunuz için teşekkür ederim.

Bir hata meydana geldi.

Yazan
Ali Aktaş
Tartışmaya Katıl

Ali Aktaş

Dijital Pazarlama & Satış Stratejileri Uzmanı

Dijital Pazarlamanın Gücü

Dijital Pazarlamanın gücünü anlayan iş yeri ve firmalar son 3-4 yıl içerisinde çok büyük yol kat ettiler. Dijital Pazarlama çalışmalarına zaman ve bütçe ayıran firmalar, sektördeki rakiplerinin hızlı bir şekilde önüne geçiyor.