Youtube Kullanarak Müşteri ve Satışlarınızı Nasıl Arttırırsınız?

Youtube Kullanarak Müşteri ve Satışlarınızı Nasıl Arttırırsınız?

Şuan öyle bir devirde yaşıyoruz ki insanlar Youtube ile yatıp Youtube ile kalkıyor. Canımız sıkıldığında girdiğimiz ilk yer, müzik dinlemek istediğimizde kullandığımız ilk araç, birşey satın almak istediğimizde araştırma yaptığımız ilk kaynak.

Peki duygulara bu kadar hitap eden, bilgiye bu kadar hızlı ulaşılan bir platformu işletmemize müşteri bulmak, bilinirliliğimizi arttırmak için nasıl kullanabiliriz? veya bunu yapan firmalar ne gibi yollar izliyor gelin biraz inceleyelim.

Youtube İçin İki Yol Mevcut

Youtube üzerinden müşteri sayınızı arttırmak ve kitlelere erişmek için iki yol mevcut. Bu yollardan bir tanesi Organik yöntem diğeri Paralı Yöntem. Şimdi bu iki yöntemi tek tek inceleyelim ve hangisinde neler yapabilirsiniz bakalım.

Organik Yöntem

Organik olarak müşterilerinizi arttırmak ve ürünlerinizi tanıtmak demek Youtube için içerik üretmek demek. Bunu yapmak için öncelikle bir Youtube kanalı açmalı ve insanların ilgisini çekebilecek, onlara birşeyler katacak videolar üretmeniz gerekiyor. Bugün birçok markanın kendi youtube kanalı bulunmakta ve bu kanallarda orjinal ve yaratıcı içerikler üretmektedirler. Bu sayede insanlar sizi Youtube aratmalarında görüyor, markanızı tanıyor ve ürünlerinizden haberdar oluyor.

Organik Yöntemin Güzel Yanları

Youtube için içerik üreterek bilinirliği arttırmak daha orjinal ve yaratıcı işler ortaya çıkarabiliyor. Bunun yanında insanlar sizin kanalınıza abone oldukça sürekli elinizin altında olan belirli bir kitleye sahip oluyorsunuz. Buda her video yüklediğiniz de videonuz bu kitlenin karşısına çıkacak demek. Ayrıca videolar reklam havasından uzak olursa daha samimi ve çekici bir algı yaratıyor.

Organik Yöntemin Zor Yanları

Organik yöntemde belirli bir kitleye ulaşmak için zaman ve emek gerekiyor. Sürekli video fikirleri düşünülmeli, videolar hazırlanmalı, çekim ve montajları yapılmalı ve abone sayısının artması için belirli bir süre geçmelidir. Çekim ve montaj işi başlı başına zorlu bir süreçtir. Fakat bu süreçlere ve zorluklara katlanan bireyler bu işin meyvesini çok güzel bir şekilde almaktadır.

Paralı Yöntem

Paralı yöntem dediğim şey tamamen reklamdır. Ama reklam diyip geçememek gerekir. Youtube üzerinden reklam yapmak için bir çok yol bulunmakta ve hepsi için gerekli olan bütçeler fark göstermektedir.

Youtube Üzerinden Yapılabilecek Reklam Türleri:

  • Google Ads kullanarak videoların başında veya sonunda çıkan videolu reklamlar, video altlarında veya oynatıcının yanında çıkan görüntülü reklamlar, arama sonuçlarında en üstte ”sponsorlu” olarak gözüken reklamlar vb.
  • Youtube da belirli sayıda aboneye sahip kişilere ürün gönderip, para ödeyip, ürününüzün incelemesini yaptırdığınız reklamlar.
  • Youtube da belirli sayıda abone sahip kişilerle yaptığınız PR çalışmaları.

Bu reklam türlerinden hangisini kullanmanız gerektiği sizin sektörünüz veya yaptığınız işe göre farklılık gösterebilir. Örneğin bir güzellik salonu sahibi ünlü bir makyaj kanalı sahibini iş yerine davet edebilir ve orada video çekmesini talep edebilir. Veya bir bilgisayar mağazası sahibi oyun kanallarına sponsor olabilir ve bir kaç ünlü oyun kanalına bilgisayar göndererek kendi reklamlarını yapmasını talep edebilir. Bu örnekleri çok hızlı bir şekilde söylesemde sekötörünüze göre neler yapılabileceği detaylı şekilde düşünülüp güzel bir strateji ve bütçe planlaması gerektirmektedir.

Paralı Yöntemin Güzel Yanları

Paralı yöntem sizin müşteriniz olan kitleye çok hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlayarak en hızlı satış sonuçlarını verir. Ayrıca bu yöntemlerden bazılarında ne kadar para harcadınız ve karşılığnda ne kadar satış yaptınız takip edilebilir. Doğru yapılan reklam stratejilerinde bilinirlik oldukça hızlı şekilde artmaktadır. Ben sadece işime odaklanmak istiyorum diyorsanız en güzel yöntemdir.

Paralı Yöntemin Zor Yanları

Reklam yapmak her insanın hadi ben reklam yapayım, şuradan iki ayar yapıp yayınla diyip yapabileceği bir şey değildir. Doğru pazarlama stratejileri geliştirilmeden yapılan reklamlar sadece boşa para harcamaktan öteye gitmez. Bu sebeple mutlaka biz uzmanla veya ajansla beraber çalışmak gerekmektedir.

Sizin İçin En Uygun Yöntem Hangisi?

Bu sorunun cevabı çok basit! Hangi sektörde iş yapıyorsanız o sektör için gerekli olan yöntemi kullanmalısınız.

Basit bir çalışmayla hangi yöntemi kullanmanız gerektiğine karar verebilirsiniz. Eğer siz insanlara sürekli içerik üretebilecek bir iş yapıyorsanız Organik yöntemi kullanabilirsiniz. Veya içerik üretecek bir iş yapmıyorsanız sadece belirli fiziksel ürünler satıyorsanız Paralı yöntemi kullanabilirsiniz.

Ama bana soracak olursanız. Her iki yöntemi de belirli bir düzeyde kullanmalısınız. Hem izleyiciler için içerik üreterek belirli bir kitle edinmeli, hemde reklam yaparak sıcak satışınızı arttırmalısınız. Ama tüm bunları yaparken belirli bir danışmanla veya ajansla çalışmanız sizler için çok iyi olacaktır.

Satışlarını Arttırmak İçin ÜCRETSİZ
DİJİTAL PAZARLAMA İPUÇLARI

Satışlarını ve müşteri sayını arttırmak için Dijital Pazarlama ile ilgili ipuçları almak istiyorsan Mail Listesine ÜCRETSİZ abone olabilirsin!

Abone olduğunuz için teşekkür ederim.

Bir hata meydana geldi.

Yazan
Ali Aktaş
Tartışmaya Katıl

Ali Aktaş

Dijital Pazarlama & Satış Stratejileri Uzmanı

Dijital Pazarlamanın Gücü

Dijital Pazarlamanın gücünü anlayan iş yeri ve firmalar son 3-4 yıl içerisinde çok büyük yol kat ettiler. Dijital Pazarlama çalışmalarına zaman ve bütçe ayıran firmalar, sektördeki rakiplerinin hızlı bir şekilde önüne geçiyor.

Satışlarını Arttırmak İçin ÜCRETSİZ
DİJİTAL PAZARLAMA İPUÇLARI

Satışlarını ve müşteri sayını arttırmak için Dijital Pazarlama ile ilgili ipuçları almak istiyorsan Mail Listesine ÜCRETSİZ abone olabilirsin!

Abone olduğunuz için teşekkür ederim.

Bir hata meydana geldi.